צפת היא אחת הערים הציוריות בישראל.

הרובע הזעיר עשוי תצרף סמטאות אבן יפהפיות ומספר את סיפורו של היישוב היהודי שהתפרסם מ'תור הזהב', וכלה בסיפור המופלא על עמידתה במלחמת העצמאות עד לכיבושה בידי הפלמ"ח.

בית הכנסת האר"י
על שם רבי יצחק אשכנזי לוריא, אבי תורת הנסתר. מהרחוב הראשי, רחוב ירושלים, מסתעפות שתי סמטאות, רחוב מגיני צפת ורחוב בר יוחאי, המוליכות לרחבת הנקראת כיכר המגינים. מימין לרחבה זו יורדים במדרגות אל בית הכנסת האר"י. במאה ה-16 היה המקום מחוץ לעיר, ובו היה האר"י מקבל את פני שבת המלכה. בית הכנסת נהרס ברעידת אדמה בשנת 1837 ונבנה מחדש בשנת 1985. בבית הכנסת ארון קודש מפואר וייחודי בפיתוחים וחיטובים אמנותיים.

בית הכנסת אבוהב
בבית הכנסת ספר תורה עתיק, מיוחד ומקודש, שכתב רבי יצחק אבוהב, בעל 'מנורת האור'.  ביה"כ בנוי ככיפה, מעוטר כולו ציורי קיר כחולים ולוסטרות עתיקות משתלשלות מתקרתו.

בית כנסת מר"ן יוסף קארו
בית הכנסת המיוחס לרבי יוסף קארו, מחבר "שולחן ערוך", שנפטר בשנת 1575.  מתחת לו יש חדר קטן, מקומר, שבו נגלה לרבי יוסף קארו, לפי המסורת, מלאך בדמות ה"מגיד". החזיונות שנתגלו לו הועלו על הכתב בספרו "מגיד מישרים". בית הכנסת נהרס ברעש בשנת 1837 ושוקם בשנת 1847.

מרכז המבקרים מחלבת המאירי (בתשלום)

הסיור במחלבה משלב סיפורים מרתקים על צפת ושושלת הדורות לבית המאירי, על מקור השם "גבינה צפתית" ועל הסודות הכמוסים ביותר בהכנת הגבינות. במהלך הסיור יוקרן חזיון אורקולי הממחיש יום ייצור במחלבה, ולסיום יינתנו למבקרים טעימות מגבינות המחלבה. משך הסיור כשעה ובסיום יינתן זמן חופשי למבקרים לרכוש מוצרים מיוחדים נוספים מחנות המחלבה.

בית הקברות העתיק
בבית קברות זה קבורים כמה מגדולי חכמי ישראל: האר"י, רבי יוסף קארו, רבי יוסף בירב (נפטר ב-1546), הרמ"ק – רבי משה קורדובירו (נפטר ב-1570), ה"ינוקא", תינוק מכפר ברעם, שלפי המסורת החל לדבר באורח פלא ולגלות סודות ורזים. לפי המסורת העממית מצויים פה גם כמה קברים קדומים: קבר רבי פנחס בן-יאיר, חותנו של רבי שמעון בר-יוחאי, קבר של אחד מ'עשרת הרוגי המלכות' וקבר חנה ושבעת בניה, שמתו על קידוש השם. בבית הקברות מצוייה גם חלקת עולי הגרדום, שנתלו בכלא עכו בשנת 19477 בידי השלטונות הבריטים. למטיילים מנחל עמוד – בעלייה לצפת תעברו דרך בית הקברות, שווה להתעכב על הקברים המעניינים.

המוזיאון לאומנות הדפוס
במעלה רחוב המדרגות שוכן המוזיאון ובו תצוגה מרגשת לחובבי המילה הכתובה של מכונות דפוס עתיקות, אוספי תדפיסים וספרים עתיקים. בשנת 1576 נוסד בצפת בית הדפוס הראשון במזרח התיכון – הדפוס של אליעזר ואברהם אשכנזי.

גבעת המצודה
חובבי העתיקות יוכלו לטפס למצודה הצלבנית העתיקה בראש הגבעה, שמוקפת חפיר וחומות, ובמרכזה בנויים מגדלים ששופצו על ידי הממלוכים. המצודה העתיקה חלשה על העיר ויש המשערים כי הוקמה על ידי יוסף בן מתתיהו, שהיה מפקד המרד ברומאים באזור הגליל בשנת 66 לספירה. בחפירות שנערכות במצודה נמצאו קטעי חומות, קמרונות, בורות מים ושרידי שער מהתקופה הצלבנית ואילך. כמו כן נמצאו כאן פגזי תותח כדוריים עשויים ברזל, מקטרות, כלי חרס וכלי חרסינה עדינים. כיום נמצא על פסגת ההר גן ציבורי גדול ובו אנדרטה לזכר 42 הלוחמים היהודים שנפלו בקרבות צפת במלחמת העצמאות, ושרידי מצודה שבנה ד'אהר אל-עומר על חורבות מצודת צפת הצלבנית.

מוזיאון בית המאירי
המוזיאון לתולדות היישוב היהודי, מציג אוסף גדול ומגוון של דמויות, תמונות, ספרים, כלי מלאכה וכלי בית מההיסטוריה של צפת | שעות הפעילות: ראשון-חמישי: 8:30-14:30, שישי וערבי חג: 8:30-13:30מומלץ לתאם הדרכה מראש בטלפון: 04-6921939 | לאתר המוזיאון >>

מוזיאון הבובות
המוזיאון שוכן נמצא בכיכר שדה ומכיל תצוגה מקסימה של בובות חרסינה עבודת יד, לבושות בתלבושות היסטוריות. המגוון גדול ומרהיב. את המוזיאון הקדישה האמנית מילה רוזנפלד לזכר בתה אלה, שנרצחה בפיגוע בשנת 1994 | הכניסה בתשלום | טלפון: 04-69720411.

מוזיאון התנ"ך
המוזיאון, שנמצא בראש הגבעה, בסמוך לגבעת המצודה ברחוב חטיבת יפתח, הינו למעשה מוזיאון פרטי לאמנות, המציג תמונות של סיפורים מהתנ"ך. המוזיאון נוסד בשנת 1984 בידי האמן פיליפ רטנר, המציג בו את יצירותיו המגוונות | טלפון: 04-69999722.

קריית האמנים
צמוד לרובע היהודי שוכנים שרידיו של הרובע הערבי, שננטש ב-1948. זהו כפר שצורתו המקורית נשמרה וכולו בתים בעלי חצרות פנימיות, ספונים זה על גבי זה במדרון התלול ושזורים סוכות גפן. ב-1948 התיישבה קבוצת אמנים בכפר הנטוש ובתקופת הזוהר הוא מנה למעלה משישים יוצרים. סיור ברובע ממלא בקלות שתיים-שלוש שעות מהנות ביותר. גולת הכותרת הוא מוזיאון יצחק פרנל, ששוכן בתוך מבנה נהדר עם חצר פנימית.