יוֹדְפַת הוא מושב שיתופי הנמצא בגליל התחתון , צפונית לאתר בו הייתה מצויה העיר הקדומה יודפת, 22 ק"מ דרום מזרחית לעכו ו־99 ק"מ צפונית לציפורי. שייך למועצה אזורית משגב.

יודפת הוא היישוב המערבי ביותר ברכס יודפת (יטבת), עליו מצויים גם היישובים אבטליון,יחד והררית.

בשנת 1958  נוסד גרעין שהיה מורכב מתלמידיו של ד"ר יוסף שכטר,המורה הרוחני מבית הספר הריאלי בחיפה, אשר הטיף לרוחניות יהודית הנוצרת על ידי עדה יוצרת. הגרעין, שחבריו אף כונו "שכטריסטים", עלה על הקרקע בשנת 1960 . לאחר מכן, חלק גדול מחברי היישוב עברו לפעילות אחרת הכוללת תנועות ריקוד וחיפוש רוחני בקבוצות, על פי תורתו של גורדייף.

היישוב שהוקם נקרא על שם היישוב הקדום המצוי כקילומטר דרומית לו. המבנה הראשון ביודפת היה "המצפה", ומסביבו נבנו חומה  וחדרי מגורים, במתכונת הדומה לטירה.

אף על פי שהקהילה ביודפת אינה אנתרופוסופית, תורה זו קנתה לה אחיזה בתחום החינוך של המושב. בשנת 2003  נפתח "בית ספר עודד ", מוסד חינוכי הפועל לפי שיטת "וולדורף" האנתרופוסופית, ובשנת 2011 עבר בית הספר למשכן קבע ביודפת.

בתחומי היישוב פעל מפעל גדול לגרביים, אשר נסגר לאחר שחברת "דלתא" רכשה אותו.

בעשור השני של המאה ה-21 גרות ביודפת למעלה ממאה משפחות. ביישוב קיים "יער הקופים" – גן חיות הכולל גם שטח מגודר בו קופים מסתובבים באופן חופשי, וניתן לצפות שם בהתנהגותם הטבעית. כן מצויים ביישוב עסקים קטנים,משתלה, חנויות ומסעדות.